Taková tmavě modrá sedačka s jemným plyšem na povrchu vás v prodejně zcela jistě uchvátí, ale doma, s dvěma dětmi a bílým kocourem, bude brzy vypadat, jako kdyby ve vaší rodině kolovala již po staletí. Z toho vyplývá jednoznačné: výběr materiálu je velmi důležitým bodem při nákupu tohoto typu nábytku a rozhodně bychom ho neměli podcenit!
Stejně jako celý nábytkářský průmysl, tak i potahové tkaniny prošly velkou revolucí. Zatímco dříve nabídky látek tvořily nejrůznější silonové a plyšové tkaniny, dnes se jedná o inovované směsi s řadou funkcí. Výjimkou nejsou ani potahy z koňských žíní, tkaniny se speciálními povrchovými úpravami pro snadnou údržbu a další. Podívejme se na současný sortiment podrobněji, z jakých látek vlastně můžeme vybírat.
Netkané textilie
Nejrůznější imitace broušené kůže z mikrovlákna patří asi mezi nejčastěji používaný materiál na potahové látky. Jsou velmi oblíbené pro svou pevnost a také odolnost proti oděru. Navíc se dobře čistí a nevsakují tolik tekutiny. Jsou velmi vhodné obzvlášť do domácností se zvířecími mazlíčky, protože z tohoto povrchu jdou zvířecí chlupy velmi snadno vysát nebo i odstranit hadříkem (nezapichují se dovnitř, ani nezamotávají do vláken).
Tkané látky
Tato varianta bývá nejoblíbenější, především díky své cenové dostupnosti. Nejčastějším problémem u tohoto typu potahů je právě složitější čištění, které je nesrovnatelně komplikovanější než v případě mikrovláken. Tkané látky se dají samozřejmě také udržovat, ale bohužel většinou tepováním suchou pěnou, na což je většinou nutné najmout si externí firmu. Kromě náročnější údržby je další nevýhodou náchylnost ke špinění a propouštění vlhkosti.
Potahové látky z koňských žíní
Ačkoliv je tento druh tkanin velmi starý a jeho první výskyt se datuje k roku 1837 v Anglii, zažívá tato přírodní varianta znovuobjevenou popularitu. Látky z koňských žíní patří mezi nejkvalitnější materiály, žíně se získávají z živých zvířat a jsou vetkávány do hedvábné nebo bavlněné osnovy. Díky složitějším postupům výroby a ryzí přírodnosti se řadí k dražším variantám, přesto patří ke stále častěji vyhledávaným. Látky z tohoto materiálu mají výjimečný lesk a velkou odolnost.
Potah na potahu
Velmi oblíbenou možností, jak si oživit starší sedačku jsou také elastické potahy, které se na sedačku jednoduše nasadí a obměna je hotová. Návleky se nasazují přímo na původní potah, jsou k dostání ve třech základních velikostech – křeslo, dvojsedačka a trojsedačka. Většina těchto potahů se vyrábí s příměsí lycry, takže se nemusíme obávat, že by byla tato „kamufláž“ nevzhledná, dokonale se totiž přizpůsobí tvaru sedačky a hosté nic nepoznají. Potahy se vyrábějí v nejrůznějších barevných provedeních, se vzory, bez, a z různých materiálů – od mikrovlákna až k žerzeji a navíc mají speciálně upravený povrch, aby byly odolné vůči ušpinění i odření. Výhodou těchto „návleků“ je i fakt, že se nabízejí i s potahy na polštáře, které pak dokonale ladí se sedačkou.
„Funkční“ potahy
Potahové látky, například na matracích mohou mít také další přidanou hodnotu, jež působí spíše jako ze science fiction. Existuje speciální potahová látka, která díky směsi rostlinných extraktů (mimo jiné také chilli papriček) zvyšuje cirkulaci krve a poskytuje pocit tepla, či naopak potahy, které díky jiným přírodním látkám (např. extrakty z břízy) tělo ochlazují a teplo absorbují. Antiroztočové vlastnosti, jež nabízejí potahy se speciálními výtažky z esenciálních olejů citrusů, levandule a eukalyptu uvítají alergici a jemné bambusové vlákno s hygroskopickými účinky obsažené v potazích zabraňuje vzniku plísní.
Nabídka na trhu je tedy opravdu pestrá a stojí za to si ji pořádně prostudovat. Vzhledem k tomu, že jsou sedačky, gauče či křesla důležitou součástí interiéru, určenou k relaxaci a rodinné pohodě, určitě bychom měli dobře zvážit nejen vzhled, ale také praktičnost, aby se brzy z naší chlouby nestala „unavená“ rekvizita, kterou budeme překrývat a maskovat množstvím přehozů….
Zdroj: www.zivotnistyl.cz/clanky/bydleni/1341/potahove-latky-sazi-na-vzhled-i-prakticnost-.html