K čemu ubrus?
Ubrusy se používají snad odjakživa. Vedle funkce estetické slouží především jako ochrana stolu a také jako hygienická pomůcka. Nejčastějším materiálem na ubrusy a ubrousky bývá textil, ale existují i jiné přírodní a také plastové varianty. Z nich vybíráme individuálně - na běžné používání či pro děti oceníme ubrus z omyvatelného materiálu, na slavnostní tabuli volíme klasické, luxusně vyhlížející materiály.
Frčí pestré barvy…
Vždy vycházejte z toho, pro kolik osob prostíráte a jak velkou tabuli. Od toho se odvíjí také množství dekorací a doplňků. Velmi moderní je ladění ubrusu a všech doplňků tón v tónu. Působí pohodově, luxusně a poklidně. Ale zase varianta pestrých barev (např. žlutá s červenou) je svěží, živá a podtrhuje útulnou domáckou atmosféru. Prostírání a úpravu stolu lze pojmout i podle ročních období – na léto se hodí vesele barevné, na zimu barvy skořice, vanilky a lesa. Nebo využijte ladění do stylu romantického či techno styl. Použití moderního materiálu a vzoru má jít ruku v ruce se stejným nádobím a doplňky. Pokud ale zvolíte tradiční ubrus po babičce, doplňte jej i nádobím v podobném designu.
Pro ojedinělé příležitosti
Ke slavnostním příležitostem používáme zcela jistě pouze textilní ubrusy a ubrousky. Hodí se klasické materiály jako například len a damašek a varianta tón v tónu, kde si můžete dovolit i více zdobení a aranžmá. Zvolený ubrus vám při prostírání tabule určuje celý tón výzdoby. Neodmyslitelně sem patří správné rozložení talířů a příborů, ubrousky a doplňky, svíce a krásné sklo, květiny a zeleň.
Inspirace z restaurace
Zajímavě vypadá vrstvení dvou ubrusů na sebe, což se dělá často v restauracích, kde se ubrus podkládá jiným, měkčím materiálem. Když na kulatý stůl dáte ubrus kulatý a přes něj čtvercový, docílíte zajímavého a stylového efektu. Také na hranatém stole, když přes ubrus položíte napříč nebo nakoso jiný, je celkový dojem efektní.
A co ubrousky?
Ty jsou nezbytnou součástí hlavně slavnostního prostření stolu. Samozřejmě sladěné a vkusně barevně korespondující s ubrusem. Jejich velikost se pohybuje minimálně od 45 x 45 cm, lépe ale od 50 x 50 cm. Vyrobeny by měly být z kvalitního materiálu, dobrého na údržbu, mohou být zdobeny na okrajích lemem, střapci nebo krajkou. Samo skládání ubrousků je umění. Jednoduchý je trojúhelník, složitější kapsa, tvar růže nebo vějíř je opravdu pracný, ale také efektní. Pořídíte-li si kroužky na ubrousky, nemusíte se trápit s jejich složitým skládáním. Kroužky jsou praktické a velmi vkusné.
Na ústa jsou servítky
K těmto ubrouskům náleží na stůl i takzvané servítky. To jsou ubrousky, jež si dáte na klín jako ochranu oděvu a také si s nimi otíráte ústa, třeba před každým napitím. A chcete-li být opravdu trendy a mít stůl správně dekorativní, podložte pod talíře ještě menší ubrousky ze škrobeného nebo tužšího materiálu.
Podle vkusu bez ubrusu
Klasický ubrus dnes ale není nutnou podmínkou pěkně prostřeného stolu. Vlastníte li stůl s hezkou dřevěnou deskou, postačí vám namísto ubrusu prostírání. I toto najdete na trhu v mnoha designech, tvarech i materiálech. Prostírání bývá lněné, bavlněné, rákosové, lýkové, umělohmotné – plastové, či z mnoha směsových materiálů.
Chce to fantazii
Správně prostřít není záležitost jednoduchá, ale nápaditosti se meze nekladou. A ne všechno musí být vyloženě drahé. Stačí drobný doplněk, třeba pouze malá kytička (ta velká je stejně nepraktická, vadí totiž ve výhledu) a kouzlo tabule je vytvořeno.
Text: Pavla Zigová
Zdroj:www.kuchyne.cz/kuchyne-a-z/ubrusy-jake-jsou-prave-in.aspx